18 lut

Cellulit – jakie są powody występowania?

Skórka pomarańczowa to bolączka tysięcy kobiet. Nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, jednak stanowi dla mnóstwa kobiet przyczynę zmartwienia ze względu na niezbyt przyjemny wygląd.

Przyczyny formowania się cellulitu
Jednym z najczęstszych powodów formowania się cellulitu, który nazywany jest również skórką pomarańczową, jest mała aktywność fizyczna. Wiele kobiet, bo to ich najczęściej dotyczy cellulit, spędza długie dnie siedząc. Jest to szybka droga do pojawienia się się skórki pomarańczowej. Najczęściej pojawia się wtedy cellulit na udach czy biodrach, ale także na ramionach, a czasami na pośladkach. Z tego względu, aby uniknąć cellulitu powinno się systematycznie ruszać. W przypadku pracy, która wymaga od nas, aby przez większość czasu siedzieć przy biurku, dobrze byłoby wydzielić jakiś czas, po to, żeby po pracy pobiegać, czy też popływać.
Przyczyn występowania się cellulitu jest bardzo dużo. Z tego względu, cellulit jest tak częstym zjawiskiem. Okazuje się, że cellulit może powodować nadwaga. Z jednej strony dlatego, że u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej pojawia się więcej komórek tłuszczowych, a z drugiej strony, zmniejsza ona znacznie cyrkulację krwi. Nie znaczy to w żadnym wypadku, że u osób nieotyłych cellulit się nie pojawia.
Co więcej, dla cellulitu ważne jest także jaką dietę prowadzimy. Bardzo istotne jest, żeby była ona bogata w błonnik. Produkty jakie powinno się spożywać walcząc z cellulitem, to przede wszystkim takie, w których jest mała zawartość węglowodanów oraz tłuszczy. Na dodatek, jeżeli chcielibyśmy uniknąć formowania się się cellulitu, dobrze jest porzucić palenie papierosów.
Przyczyną wystąpienia się cellulitu może być jednocześnie nieprawidłowe krążenie. Może być ono spowodowane na przykład przez wymienioną już wcześniej nadwagę, natomiast nie tylko przez nią. Co ciekawe, nieprawidłowe krążenie w dolnej partii ciała wywoływane jest również przez płaskostopie. Stąd też wiadomo, że występuje związek pomiędzy płaskostopiem a cellulitem. Płaskostopie pojawia się zazwyczaj już u kilkulatków, i to wtedy powinno się je korygować, aby uniknąć kłopotów z cellulitem w dorosłym życiu.
Ponadto, cellulit na udach, ramionach, czy jakiejkolwiek innej części ciała, może być efektem zaburzeń związanych z hormonami. Okazuje się, że pojawia się on, jak dochodzi w organizmie do znacznych zmian poziomu estrogenów. Z tego względu, tak powszechnie skórka pomarańczowa występuje u kobiet czy to w okresie menopauzy, lub też wkrótce po urodzeniu dziecka. Jest to konsekwencją zmian hormonalnych jakie występują w tych obydwu przypadkach. W takim wypadku, gdy żadne amatorskie metody nie przynoszą wyczekiwanych rezultatów, dobrze jest zwrócić się o poradę do specjalisty, dlatego, że źródłem cellulitu jest wtedy prawdopodobnie niewłaściwie funkcjonujący układ hormonalny.