18 Lut

Co to jest Body Mass Index?

Najłatwiej rzecz ujmując BMI to wykładnik umożliwiający, w sporym przybliżeniu, wyznaczyć czy masa ciała jest dobra w odniesieniu do wzrostu. Zapis ten oznacza dokładnie indeks masy ciała (z języka angielskiego body mass index).
W jaki sposób wyliczyć BMI? Procedura ta jest niezwykle prosta. Trzeba mieć jedynie dane na temat wagi ciała w kilogramach osoby, dla której chcemy dokonać kalkulacji, a także jej wzrostu w metrach. Później dzielimy ciężar w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu. wygenerowany tą metodą rozwiązanie to właśnie Body Mass Index czyli BMI.
Analiza rozwiązania też nie powinno przysparzać kłopotów, jednakże przed jej wykonaniem powinno się zdawać sobie sprawę z pewnej nieścisłości wyniku na podstawie tego indeksu. Przede wszystkim nie jest to wartość precyzyjnie określająca poziom otyłości, lub niedożywienia. BMI zostało stworzone dla normalnego, uśrednionego człowieka i może się okazać, że w ogóle nie pasuje do osób niestandardowych np. uprawiających aktywnie sport. Sportowcy posiadają zwykle większą masę mięśniową niż statystyczni ludzie, przez co ich wykładnik BMI będzie wysoce niepoprawny. Po prostu uzyskają wynik wskazujący na nadwadze, w czasie gdy mogą być oni aktualnie w świetnej formie.
Po obliczeniu BMI zaglądamy do zestawienia ułatwiającego nam wytyczyć prawidłowość naszej wagi. Indeks powinien być w zakresie ok 18 – 25.