18 Lut

Jak zacząć zdrowe odżywianie?

W przypadku gdy mamy już dosyć własnego ciała i pragniemy coś w nim zmienić, powinniśmy oczywiście przejść na jakąś dietę. Nie należy jednak myśleć, że dieta trwająca tydzień przyniesie nam niesamowite rezultaty. Trzeba całkowicie zmienić swój styl odżywiania się, jeśli chcemy na stałe pozbyć się zbędnych kilogramów. Jak zatem tego dokonać?
Na samym początku trzeba wyliczyć sobie, w jakich granicach oscyluje nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Tutaj znaczenie ma jednocześnie nasza waga, wiek i wzrost, jak i codzienna aktywność fizyczna. Dopiero gdy policzymy sobie takie zapotrzebowanie, będziemy wiedzieć, ile kalorii możemy spożyć codziennie. Następnie ustalmy sobie jadłospisy na każdy dzień tygodnia. W tym pomocna będzie nam dietetyczna książka kucharska. To z niej możemy wziąć interesujące potrawy, które włączymy do jadłospisu. Przygotujmy więc sobie taką propozycję dań na każdy dzień tygodnia. Postarajmy się jej trzymać przez przynajmniej jeden miesiąc. Po tym czasie sami wyrobimy sobie pewne nawyki i będziemy już wiedzieć, co możemy spożyć, aby nie przybrać na wadze. W takim przypadku dieta stanie się już niezmiernie prosta.
Nie można jednak przy tym wszystkim zapominać o tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Jeżeli więc sporadycznie zdarzy nam się zjeść coś o wysokim indeksie kalorycznym, nie martwmy się tym, tylko powróćmy do wyznaczonej „diety”.