Odchudzanie sposobem na zapobieganie chorobom i ich leczenie
Zdrowie jest jedną z najcenniejszych posiadanych przez nas dóbr, od których zależy wiele innych posiadanych przez nas w życiu rzeczy, a dobry stan zdrowia jest często fundamentem szczęścia w życiu oraz sukcesu.
Polacy coraz bardziej są świadomi rozmaitych kwestii związanych ze zdrowiem i niejedna choroba oraz prewencja nie są już dla nich tajemnicą. Nie zawsze jednak wiedza przekłada się na konkretne działanie, a doskonałym przykładem jest tutaj otyłość.
Otyłość jest jedną z powszechnych przypadłości we współczesnym świecie, w którym króluje niezdrowa żywność oraz brak ruchu. Dotyczy ona wszystkich grup wiekowych i społecznych, a w wielu krajach rozwiniętych i rozwijających się stanowi poważne wyzwanie dla służby zdrowia. Jest bowiem przyczyną wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, wady postawy, nowotwory i wiele innych.
Chociaż społeczeństwo od wielu lat jest edukowane w zakresie zgubnego wpływu otyłości na zdrowie, tak naprawdę większość osób ignoruje ostrzeżenia, pędząc dalej swój niezdrowy tryb życia, który skutkuje potem rozmaitymi chorobami.
Jeszcze mniej osób decyduje się leczyć otyłość. Leczenie jej bowiem jest sprawą dosyć wstydliwą, a często unika się go, gdyż trzeba samemu przed sobą przyznać się, że coś jest nie tak. Co więcej, odchudzanie wiąże się też z olbrzymim dyskomfortem, gdyż okazuje się, że nagle trzeba zupełnie zmienić swój dotychczasowy — często bardzo wygodny i obfitujący w przyjemności — tryb życia.
Przede wszystkim trzeba ograniczyć przyjmowane pokarmy oraz zrezygnować z tych, które chociaż są pyszne, są przyczyną problemu otyłości. Co prawda istnieją często ich zdrowe i mało kaloryczne substytuty, jednak przerzucenie się na nie i tak rodzi opór, gdyż osoba odchudzająca ma wrażenie, że są one produktem niepełnowartościowym i kiepskim zamiennikiem ulubionych dań. Dotyczy to niskokalorycznych ciast, słodyczy, lodów, napojów i wielu innych produktów.
Jednak największy opór budzi często konieczność dostarczenia sobie znacznie większej dawki ruchu, gdyż osoby otyłe mają go często bardzo mało. Nawyk aktywności fizycznej ciężko w sobie wyrobić, jeżeli nie był komuś wpajany od dzieciństwa. Jeżeli ktoś latami pędził siedzący tryb życia, a sama myśl o ruszaniu się wywołuje u tej osoby dyskomfort, bardzo ciężko jet przełamać tę niechęć. Nawet jeżeli zainteresowany odchudzaniem przyjmie do wiadomości fakt, że rusza się zbyt mało, ciężko będzie mu się zmotywować i zacznie wymyślać niezliczoną ilość powodów i wymówek, aby tylko odroczyć aktywność fizyczną na później, co najczęściej kończy się porzuceniem planów na dany dzień, które jej dotyczą.
Odchudzanie to złożony proces, nad którym powinien czuwać cały zespół. Osoba otyła powinna korzystać z konsultacji u lekarza, wizyt u dietetyka, a także u psychologa bądź psychoterapeuty, co często budzi wielki opór, gdyż wizyta u takiego specjalisty często postrzegana jest w naszym kraju jako wstydliwa. Do tego dobrze jest znaleźć klub fitness, siłownię lub trenera personalnego, który będzie potrafił motywować zainteresowanego, jednocześnie posiadając sporą cierpliwość do niego.
Warto zadbać o wszystkie te aspekty, chcąc dbać o swoje zdrowie poprzez utratę wagi,