18 lut

W jaki sposób powinna być skomponowana dietetyczna kolacja?

Dawne powiedzenie twierdzi: pierwszy posiłek jedz jak król, obiadem podziel się z najbliższą osobą, a kolację przekaż głodnemu człowiekowi. Można w tym znaleźć bardzo dużo racji. To właśnie wieczorem nasz metabolizm przestaje pracować na wysokich obrotach i szykuje się do nocnego odpoczynku. Jakim sposobem więc powinna być przygotowana dietetyczna kolacja?
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że nie powinna być ona nazbyt obfita. To właśnie na kolację warto spożywać najmniejsze ilości kalorii. Nie musimy wcale objadać się, bo wieczorem nie potrzebujemy zbyt wielkiej dawki energetycznej. Przed spaniem zaczynamy się uspokajać i nasz organizm działa dokładnie identycznie. To on chce przygotować się do pójścia do łóżka. Jeśli więc przed nocą zjemy obfity posiłek, nasz organizm nie będzie potrafił się uspokoić. Rano obudzimy się wtedy niewyspani i nie będziemy mieć siły do pracy, ani do nauki. Także należy pamięta, aby wieczorem za bardzo się nie przejadać. Nasz wieczorny posiłek powinien być zatem lekko strawny i niskokaloryczny. Ponadto, jeśli zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej, wieczorem koniecznie spożyjmy produkty białkowe. To ono najszybciej rozkłada się w ludzkim organizmie. W codziennym naszym posiłku nie powinny za to pojawić się węglowodany. One przekładają się na cukier, a cukier na energię, której nocą nie potrzebujemy. Spożywanie węglowodanów na wieczór jest zatem w żaden sposób nieopłacalne.
W przypadku gdy będziemy trzymać się wyżej wymienionych reguł, nasza dietetyczna kolacja z pewnością okaże się zdrowa i pełnowartościowa. Zaspokoi ona lekko nasz głód, ale nie spowoduje obciążenia żołądka. Dzięki temu położymy się do łóżka najedzeni, lecz nie przejedzeni i spokojnie odpoczniemy.