18 Lut

Zdrowa dieta

Brak komentarzy admin Talpa

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym zdrowiu. Aby przez długie lata trzymać się sprawnie i wyglądać zdrowo, to już w młodości trzeba wykształcić w sobie niektóre przyzwyczajenia. Rzecz jasna mowa tutaj o odżywianiu, ale również o wysiłku fizycznym i innych determinantach, które określają zdrowie.
Skoncentrujmy się aczkolwiek na diecie. Jaka powinna być zdrowa dieta? Prawdopodobnie powinna być niesprzeczna z powszechnie znanymi wskazówkami, które zostały skomponowane i upowszechnione przez osoby trudniące się zdrowiem, ale i technologią żywienia, głównie dietetycy. Owi profesjonaliści niegdyś skomponowali piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest najistotniejszą poradą dzięki której w optymalny sposób możemy zarządzać naszą dietą.
Piramida żywieniowa definiuje jakie wyroby powinny gościć na naszych talerzach każdego dnia, a jakie tylko od czasu do czasu.
Na samym spodzie piramidy figurują produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, później nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy mieszczą się: mięso, ryby, warzywa strączkowe bogate w białko oraz jaja. Na najwyższym szczeblu piramidy żywieniowej mieszczą się tłuszcze. Zgodnie z opisywaną piramidą nasza dieta powinna w głównej mierze powoływać się na wyroby zbożowe. Stanowczo powinniśmy wystrzegać się tłuszczy, głównie tych wielonienasyconych.
Zdrowa dieta, to dieta zasobna w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegających pokarmów, przy tym podkręci tempo przemiany materii.
Zachowajmy w pamięci, iż złotym środkiem do sukcesu jest umiarkowanie i rozsądek.