18 Lut

Zdrowotne aspekty korzystania z sauny

Skandynawowie nie wyobrażają sobie życia bez wizyty w saunie. Są przekonani, że sauna to najodpowiedniejsza forma relaksu… Oczywiście wizyta w saunie niesie za sobą mnóstwo pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Jednak nie dla wszystkich.

Plusy wizyty w saunie
Po pierwsze polepsza się wygląd naszej skóry. Jest ona bezsprzecznie lepiej ukrwiona. Szybciej pozbywa się toksyn. Staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, polepsza się jej koloryt. Nasze mięśnie są rozluźnione. Z tego powodu na wizytę w saunie powinni rozważyć ludzie, którzy intensywnie ćwiczą albo żyją w wielkim stresie. Dzięki saunie nasza krew lepiej krąży, a nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu szybciej się odbudowuje. Ponadto poprawia się nasza odporność, jesteśmy bardziej odporni na nagłe różnice temperatur.

Korzystanie z sauny wspomaga terapię następujących chorób:
– lekkie stany reumatyczne,
– trądzik,
– długie zapalenia dróg rodnych,
– zwyrodnienia stawów,
– stany pourazowe narządów ruchu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Osoby z następującymi schorzeniami:
– choroby układu krążenia,
– padaczkę i stany psychotyczne,
– choroby nowotworowe,
– choroby przewlekłe, w tym anemia,
– stany gorączkowe,
– zaburzenia wydzielania wewnętrznego, jak choćby nadczynność gruczołu tarczowego, obrzęk śluzowaty a także niedomogi kory nadnerczy,
– choroby skóry, w których występuje owrzodzenie skóry.

Ciąża również jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny, szczególnie w sytuacji gdy kobieta ciężarna cierpi na zatrucie ciążowe bądź anemię.
Jeżeli doskwiera nam któraś z tych przypadłości przed wizytą w saunie musimy skonsultować się ze specjalistą.